İçeriğe geç

Dumlu Eski Orduevi

5 Yorumlar »

  1. 1974 – 1977 yılları arasında Dumlu’da görev yaptım . Fotoğraftaki Orduevinin otel kısmıdır .Birkaç basamakla ön yüze çıkıldığındaki sahanlıktan tam sağda ve tam solda kalan U’ nun açık ağzından girilen odalarda evli subaylardan lojmana girmemiş olanlar kalırdı . . Görülen binanın tam karşısı yani U’ nun kapalı ağzındaki bölümde bekar subaylar kalırdı ancak burada yalnız pencereler vardı ve sağ arka yan taraftaki dar sokaktan bekar subayların kaldığı bölüme girilirdi .Ben bekar olarak sağ taraftaki kesişme noktasındaki odada üç yıl kaldım . Tam kırkbir yıl geçmiş . Günler çok zor yıllar su gibi geçiyor .
    Küçük bir anı ile sözlerimi bitireyim . Bekar bölümüne girilen sokak tarafında Hamamcı Hacı Amcamızın işlettiği hamam vardı . Hacı Amcaya önceden haber vererek hamamı biz bekar subay arkadaşlara tahsis ettirir ve buradan yararlanırdık . Hacı amcanın o zaman yeni büyümekte olan oğlu da bizi sever sayardı . Yıllar sonra bir gün İZMİR – Narlıdere’de bir şekilde İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne bir nezaket ziyaretinde bulunuyorken Erzurumlu olduğunu öğrenince Dumlu’da bulunduğumu anlattım ve hamamcı Hacı Amcadan bahsedip tanıyıp tanımadığını sorduğumda oğlu olduğunu ve bahsettiğim çocuğun kendisi olduğunu söyledi . O an ikimiz de sevinçle karışık şok olmuştuk . Daha sonra bu değerli kardeşimizin ( Turgay CİNİSLİ ) bir ameliyat sonrası vefat ettiğini öğrenince çok üzüldüm . Bu bilgilendirmemi teşbihte hata olmazsa okyanuslarda deniz kazalarında kazaya uğrayıp da bir adaya çıkan ve şişe içine mesaj yazarak haber verenlerin yaptığı bir eylem gibi bir şey olarak da düşünüyorum . Bakalım kimler bulup okuyacak .
    Bu fotoğrafı burada yayınlara sonsuz teşekkürler . . Zafer DİLŞEKER .

  2. Dumlu orduevi, Bingo geceleri olurdu. Tum hafta is, h.sonlari ise gazinoda eglence:).Bahcesinde sari papatyalar yetisirdi. Yillar cabuk geciyor…Zafer bey hikayeniz cok guzel. Hikayenizin gectigi yillarda cok ufaktim . ama askeri lojmanlarda ya da oralardaydim:)

  3. Ben hacı amcanın torunu, Turgay Cinisli ‘nin de yeğeniyim, Dedem, dayımın yani oğlunun acısıyla çok yaşamadı, benim de küçüklüğüm buralarda geçti, hamam ve bakkalın karşısındaki parkta çok oyun oynamıştım, 30 Ağustos Zafer Bayramı bando takımı yürüyüşleri unutulmuyor,

Bir Cevap Yazın