Seyahat Araçlarımız

Genel seyahat araçlarının (otobüs, tren, gemi, uçak) dışında gezilerimizi kendi teknemizle yapmaktayız. Ayrıca bir karavan yaptırmaktayız. 2015 yılının nisan ayında teslim alacağımız karavan da seyahat araçlarımıza katılacak.

1993 yılında GİGİ isimli yelkenli tekneyi aldık. GİGİ, İstanbul Yeltes firmasının imalatı Halley 8,90 m. bir tekne idi. Boyu 8 m. 90 cm. Yani 9 metrelik, hızlı, denizci ve sağlam bir tekneydi. GİGİ ile hem Türk kıyılarının çoğu kısmını dolaştık, hem de birçok yarışa katıldık. Yarışlarda kazandığımız kupaları, tekneyi birlikte paylaştığımız ağabeyim ile bölüştük. Buna rağmen raflarımızda epey bir kupa kaldı. GİGİ kışları Foça limanında bağlıydı. Yazları ise fırsat buldukça güneye indik. 2005 yılında GİGİ’yi İzmir Levent Marina’ya getirdik. Böylece İzmir Körfezi’nde de sık sık yelkenle dolaşma ve yarışlara katılma fırsatını bulduk.

2006 yılında GİGİ ile vedalaştık. Onun yerine DESEL geldi. DESEL, Beneteau 343 Clipper model bir yelkenli. Boyu 10,38 m., genişliği 3,48 m. İki kamaralı modelini özellikle istedik. 2005 yılında İstanbul Boat Show’da siparişini verdik. 2006 yılının Nisan ayında hazırdı ama, Fransa’dan teslim alacağımız için adli tatil olan 20 Temmuzu beklemek zorundaydık.

20 Temmuz 2006’da, Fransa’nın Gruissan limanından, arkadaşımız Levent Dökmen ile birlikte teslim alıp Türkiye’ye yola çıktık. Korsika’nın Bonifacio limanı, İtalya’nın Capri ve Lipari adalarına uğrayarak Messina boğazını geçip, Crotone’ye uğradıktan sonra Korfu adasına geldik. Korfu adasında Emine ve Selin de bize katıldı. Korfu’nun Paleokastritza koyunda, Kayıtsız 3 teknesiyle Dünya turuna başlayan sevgili Özkan Gülkaynak’la karşılaşmamız çok hoş bir anı oldu. Korfu, Paxos ve Antipaxos, Lefkas, Kefalonia, Trizonia adalarına uğrayıp Korent Kanalı’nı aşarak Atina’nın Lavrion Limanı’na geldik. Orada, Türkiye’den sevgili dostlarımız Silvio ve Laura Pennetti ile birlikte olmanın keyfini yaşadık.

Selin’in rahatsızlanması üzerine Emine ile Selin’i Atina’dan Türkiye’ye gönderdik ve biz yine iki kişi yola devam ederek Naxos, Leros ve Patmos’a uğrayarak 15.08.2006 günü Bodrum Yalıkavak Marina’ya bağlandık. Bir yıl boyunca teknemiz Yalıkavak’ta bağlı kaldı. Daha sonra Kuşadası Marina’ya bağlandık ve iki yıl da orada kaldık. Ardından Alaçatı Marina’ya, ondan sonra da Sığacık Marina’yı mesken tuttuk. 2011 yılından beri Cittaslow Sığacık’tayız.

DESEL’le Finike’den Ayvalık’a kadar bütün koyları dolaştık. Ege Deniz’ndeki birçok Yunan adasını sık sık ziyaret ettik.

Denizden dolaşmanın yanında karadan da daha teşekküllü olarak gezebilmek fikri bizi karavana yönlendirdi. Türkiye’deki mevzuat nedeniyle (ayrıntılı bilgi için tıklayın) 4 yaşında bir panel van kamyonet satın aldık. Kamyonetimiz Bursa’da İmaj Karavan firması tarafından karavana dönüştürülüyor. Nisan ayında 5 yılı dolacak, karavan ruhsatı alacak ve trafiğe çıkabilecek. Heyecanla bu günü bekliyoruz. Önce Anadolu daha sonra Avrupa var programda. Rotamız YOL olacak. Yollarda olacağız. Sloganımız; YOLLAR DENİZLER…

Murat Moralı