Bu Site Ne İşe Yarar?

Sitemiz, gezip gördüklerimiz, anılarımız, deneyimlerimiz ile ilgili anı-günce-fotoğraflarını bir araya toplamak, zamana not düşmek, kendi kişisel tarihimizi kayıt altına almak, bir nevi “gezgin çiftin güncesi”ni tutmaktır. Bu özelliği ile bir gezi rehberi değildir. Seyahatiniz öncesi okuyup hap bilgiler edinebileceğiniz bir kaynak da değildir. Zaten bu görevi hakkıyla yerine getiren bir hayli rehber mevcuttur.

Yazılarımızı okumak, gezilen yerlere bizim gözümüzden bakmaktır. Bu çoğu kimse için pek de iyi bir şey olmayabilir. Ama bizimle aynı gezgin düşüncesinde olanlar bir geziye çıkmadan önce bu yazıları okursa birkaç bilgi kırıntısı elde edebilirler. Her kırıntı bizi mutlu eder.

Biz, değişik kültürleri, coğrafyaları, yaşamları, insanları, şehirleri, köyleri tanımaktan ve her gün yeni bir şey keşfetmekten keyif almaktayız. Gezilerimize bazen teknemizle, bazen uçakla, gemi ile, tren ile, otobüs ile, yani hangi araç uygunsa onunla çıkmaktayız. Kaldığımız otelin önemi yoktur, merkezde ve temiz olsun yeter. Otele yatmaktan yatmaya gireriz ve sabahtan gece yarısına kadar şehrin bütün sokaklarını yürüyerek gezmeyi, en ücra köşelerine girmeyi, kaybolmayı, gündüzünü ve gecesini ayrı ayrı yaşamasını severiz. Önemli bütün müzelerini gezmeyi, şehrin tarihini özümsemeyi, orada yaşayanların gözünden şehri yaşayabilmeyi isteriz. Gece yorgunluktan bitkin düşerek otele dönmek bize ayrı bir keyif verir. Gittiğimiz yerlerden orayı hatırlatacak birkaç simgesel eşya dışında alışveriş amacımız yoktur. Dolayısıyla nereden ne alınır türü bir alışveriş gailemiz hiç olmadı. Ama yemek tutkumuz vardır. Gidilen yerin en iyi restoranları, “cafe”leri, yemekleri, yöresel tatları olmazsa olmazdır. Damağımız da iyi bir avcıdır hani. Valizlerde yer sadece lezzet alışverişi için açılır.

Bugüne kadar gezilerimizde kullandığımız teknemizi “seyahat araçlarımız” kısmında size tanıtıyoruz. Karadan daha rahat gezebilmek ve NAOS’u (Nerde Akşam Orda Sabah) yaşayabilmek için bir de karavan yaptırmaktayız. Böylece hem denizden hem karadan, ulaşılamayan yerlere de havadan gitmeye çalışacağız.

Anı-güncemize fotoğraflarımız da eşlik edecektir. Çünkü fotoğrafçılık ayrı bir tutkumuz, hobimiz. Bazen bir gezinin amacı sadece fotoğraf çekmek bile olabiliyor. Gözle ana belleğe kaydedileni yedeklemek de lazım öyle değil mi ?

Gezmek, aynı zamanda, bütün önyargılarınızdan sıyrılmayı, tüm yaşam biçimlerine, tüm inançlara, tüm düşüncelere açık ve hoşgörülü olmayı, esnekliği sağlıyor.

Ne demiş Gustave Flaubert; “Seyahat insanı mütevazi yapar, çünkü gezerken dünyada küçücük bir yer kapladığını görürsün.”

“Bundan 20 yıl sonra, yapmadığın şeylerden, yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın. Bu yüzden halatlarını söküp at. Güvende olduğun limandan ayrıl, yelkenlerini rüzgarla doldur. Araştır, hayal et, keşfet.” Biz Mark Twain’in bu sözünü kendimize düstur edinerek yollardayız.

Rota:Yol

İşte bu site de Rota:Yol’un seyir defteri.

Seyir defterimiz paylaşıma açılmıştır.

İyi seyirler.

Emine ve Murat Moralı

Bir Cevap Yazın