İçeriğe geç

TOLEDO – İSPANYA (2 Mayıs 2016)

Dostlarla kısa bir İspanya kaçamağı yapmaktayız. 2 gündür Madrid’deydik. Bugünse hızlı trenle Toledo’ya geçtik. Toledo, köklü geçmişi ile tüm İspanya’nın özeti gibi. 590 yılında Museviler tarafindan kurulan Toledo’ya, Romalılar, Araplar da egemen olmuş. 1085’te Araplardan geri alınarak İspanya’nın başkenti olmuş, ta ki Madrid başkent olana kadar.

Emevi Arapların İber Yarımadası’nda 1492 yılındaki savaşı kaybetmesi ve İspanyolların kesin zaferi kazanmasıyla birlikte Toledo’da yaşayan binlerce Sefarad Yahudisi ülkeden sürülmüş. Her şeylerini bırakarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Sefaradlar, kendilerini kabul eden Osmanlı’ya yerleşmiş. Geldiklerinde büyük kültürel zenginliklerini de taşımışlar Osmanlı topraklarına. Önemli miktarda nüfus, Selanik, İstanbul ve İzmir’e yerleşmiş. sefaradların İspanyolca ve İbranice karışımı dilleri olan Ladino, yaşlı nüfus arasında hala kullanılmaktadır.

Toledo, Sefaradlardan kalan birçok izi hala barındırmaktadır. Sefaradların meşhur demir-çelik işçiliği bugün hala Toledo’da yaşamaktadır. Çelik işçiliklerinin mükemmelliği sayesinde o dönemde üretilen kılıçların, İspanyolların Güney Amerika’yı fethinde ne kadar işe yaradığı bilinmektedir (Tüfek, Mikrop ve Çelik – Jared Diamond – Tübitak Yayınları – 2015) Toledo’nun en büyük mağazaları hediyelik kılıçlar, kamalar ve türlü çelik eşyalarla doludur. Toledo’da halen ayakta kalabilmiş birçok sinagog bulunmaktadır.

Toledo, tarihten gelen bütün değerleri halen barındıran çok güzel ve özel bir şehir. Madrid’den trenle 1 – 1,5 saatlik güzel bir yolculukla gidilen Toledo’yu görmeden gelmeyin.

Yarın başkent Madrid’e devam.

Açıklamalı fotoğraflar için lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayın;

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: