İçeriğe geç

PERU, MACHU PİCHU – GÜNLÜK 26 (27 Mart 2016)

PERU, MACHU PİCHU

“Dünya’nın yeni 7 Harikası”ndan biri seçilen Machu Pichu’dayız. İnkalar, 15. yüzyılda “Manchu Picchu ” dağında asiller ve din adamları için bir kent inşa ederler. Güneşe tapan İnkalar, tanrıları İnti’ye daha yakın olabilmek için bu kadar yükseğe çıkmışlar. Yaklaşık 700 kişi yaşamış. İspanyol işgalinden sonra, hastalıklar nedeniyle sadece 100 yıl yaşayabildikleri kenti terk etmişler. Sonra da burası unutulup gitmiş. İspanyollar tarafından hiç fark edilmeyince de tahrip edilmeden olduğu gibi kalabilmiş.

Kayıp şehir, 300 yıl sonra, 1911 yılında Amerikalı bir tarihçi tarafından tekrar keşfediliyor. Kayıp şehir, etrafını bürüyen ağaçlardan ve otlardan temizlenerek turizme kazandırılıyor. Tabii Amerikalı tarihçi, şehrin içinden çıkan ne kadar eşya, çanak, çömlek, taşınabilir ne varsa Amerika’ya götürüyor (bu hikaye bize hiç yabancı değil).

Şimdi “Kayıp Şehir” in kendisi Güney Amerika’nın en çok turist çeken yeri, içinden götürülenler ise ABD’de Yale Üniversitesi’nin müzesinde sergileniyor ve ait olduğu topraklara dönecekleri günü bekliyor.

Buradan başkent Lima’ya geçiyoruz.

mp

 Açıklamalı fotoğraflar için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın;

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: